Piektdiena, 19.01.2018, 23:42
Sveicināti, Viesis
Sludinājumi | Forums | Reklāmraksti | Foto | Filmas
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
Lappuse 1 no 11
Forums » Sabiedrība » Reliģija un ateisms » Kas ir Ateisms? (Kas ir Ateisms?)
Kas ir Ateisms?
MegaForumsDatums: Piektdiena, 04.09.2009, 19:59 | Ziņojums # 1
Генералиссимус
Grupa: Администраторы
Ziņojumi: 668
Apbalvojumi: 3
Reputācija: 7
Statuss: Offline
Kas ir Ateisms?

Ateisms [fr. Atheisme no gr. Atheos bezdieva] - bezdievība, kas balstās uz zinātni; Dieva un visāda veida pārdabisku spēku esamības noliegšanu, atteikšanos no reliģiskiem ticējumiem. Ateisms, no vienas puses, pasludina jebkuras reliģijas nenozīmīgumu, jo ateistuprāt, reliģija atspoguļo izkropļotu dzīves realitāti, pārdabisku spēku pastāvēšanu: Dievs, dievi, gari, mirušo atdzimšana, dvēseles nemirstība; bet, no otras puses, atzīst materiālās pasaules mūžīgumu, dabas un sabiedrības attīstības likumu pastāvēšanu.

Katra jauna definīcija ienes izpratnē par ateismu kaut ko subjektīvi jaunu, tajā pašā laikā lielākā vai mazākā mērā skaidro atšķirības starp brīvdomību un ateismu. Tiek izšķirti specifiski ateisma virzieni:
1. Ateisms - praktiskais un teorētiskais;
2. Ateisms - racionālistiskais un eksitenciālais;
3. Ateisms - agnostiskais, stihiskais un postulātiskais.

Ieguldījumu ateisma attīstībā devuši filozofi - O. Kants, L. Feierbahs un daudzi citi. Valda uzskats, ka ir apmēram 3000 apzinātu reliģiju, kurām ir dažādi priekštati par Dievu (dieviem), savi rituāli un savi sekotāji, kuri uzskata tikai savu reliģiju par vienīgo pareizo un īsto, citas reliģijas uzskatot par izdomas augļiem. Šo domstarpību un interešu krustpunktā atrodas ateisms kā pasaules uzskats. Tikai ateisms var neatkarīgi apzināt šo reliģiju īpatnības un atšķirības, salīdzināt vienu ar otru, atrast likumsakarības to attīstībā, to rašanās un izzušanas iemeslus, to lomu valstu un cilvēku dzīvē, uzskata ateisti. Savukārt ticīgi cilvēki, jo sevišķi modernu reliģisku virzienu pārstāvji, uzskata, ka arī reliģiskiem priekšstatiem rodams zinātnisks izskaidrojums, piemēram, minami mēģinājumi ar fizikas metodēm pierādīt dvēseles nemirstību. Strīds par to, kura argumenti ir pārliecinošāki, turpinās.

Ateisms sevi redz kā sintētisku zinātni, kura sevī ietver un izmanto arheoloģijas, etnogrāfijas, kultūrvēstures, psiholoģijas, bioloģijas, astronomijas un daudzu citu zinātnes nozaru sasniegumus. Varētu teikt, ka ateismam ir pozitīva, humāna, dzīvi apliecinoša pozīcija, tas ciena katras reliģijas vispārcilvēciskās vērtības, atbrīvo tās no misticisma oreola. Galvenā atšķirība starp jebkuru reliģiju un ateismu ir: reliģijā - Dievs ir visvarens, ateismā – cilvēks ir visvarens.

Ateismam kā zinātnei ir tikai 300 gadu, kaut arī pirmsākumi ir meklējami jau romiešu filozofa Lukrēcija darbos. Ateisma pirmavoti ir atrodami franču apgaismotāju darbos, tālākā attīstība ir meklējama marksismā, filozofiskajā materiālismā un sekulārajā humānismā, kurš kopš 20.gs. gūst popularitāti Eiropā..
Ateisms nākotnē tas varētu kļūt par izplatītu pasaules uzskatu, domā tā atbalstītāji. Ideālais ateists ir brīvību mīloša personība, drosmīgs pilsoniskajā un intelektuālā dzīvē. Viņa mērķis ir zemes dzīves pilnveidošana.

Tikai kā pilnveidot zemes dzīvi? Vai rupji diskriminējot ticīgus cilvēkus un aizliedzot baznīcas apmeklēšanu, kā boļševiku varas pirmajos gados PSRS? Šo ceļu par destruktīvu atzina paši PSRS vadošie ateisti – ideologi, kopš 20.gs. 70. gadiem turpinot mērenu, ne radikālu zinātniskā ateisma praksi – daži vēl atceras, kā zinātnisko ateismu apguvuši augstskolās. Tāpat vēstures atmiņā ir ateistu un kristīgo konfesiju pārstāvju intelektuāli disputi 20.gs. 80. gados. Varētu šķist, ka sabrūkot PSRS, vajadzēja samazināties ateisma nozīmei, bet tā nenotika. Izrādījās, ka ateistiskas organizācijas pastāv arī citās valstīs. Statistika un socioloģiski pētījumi liecina, ka 1/3 daļa pasaules iedzīvotāju uzskati ir ateistiski. Ateistisko organizāciju darbībā arvien vairāk pieaug socioloģisko un psiholoģisko argumentu nozīme. Noliedzot dieva pastāvēšanu, ateistiskās organizācijas šodien organiski pauž tādus pasaules uzskatus kā racionālisms, agnosticisms, skepticisms, laicīgais humānisms un antiklerikālisms.

Pievienošana: 2363325.jpg(9Kb)
 
MegaForumsDatums: Piektdiena, 04.09.2009, 20:02 | Ziņojums # 2
Генералиссимус
Grupa: Администраторы
Ziņojumi: 668
Apbalvojumi: 3
Reputācija: 7
Statuss: Offline
Krīze reliģijā?

Mūsdienu klasiskā reliģija, jo īpaši kristīgās konfesijas, ir izsmēlušas iekšējās attīstības iespējas, uzskata ateisti. Viņi pauž viedokli, ka reliģija nespēj sniegt ticīgajiem pozitīvas un sociāli progresīvas idejas. Iespējams, tā domāt ir gauži vienpusīgi: daudzi cilvēki tomēr rod mierinājumu un labas emocijas gan baznīcā, gan draudzē. Tomēr ticīgi cilvēki ļoti nelabprāt atbalsta modernizācijas procesus baznīcas dzīvē: ticīgos ļoti uztrauc fakti, ka ASV katoļu mācītāju vidū ir pedofīli, ka par mācītājiem kļūst sievietes un ka baznīcā tiek reģistrētas viendzimuma laulības. Rezultātā samazinās reliģiju piekritēju skaits. Grūti spriest, vai to var nosaukt par krīzi, bet par pārmaiņām gan.
Pievienošana: 1831887.jpg(15Kb)
 
Forums » Sabiedrība » Reliģija un ateisms » Kas ir Ateisms? (Kas ir Ateisms?)
Lappuse 1 no 11
Meklēšana: