Sestdiena, 18.11.2017, 19:29
Sveicināti, Viesis
Sludinājumi | Forums | Reklāmraksti | Foto | Filmas
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
Lappuse 1 no 11
Forums » Sabiedrība » Reliģija un ateisms » Organizētais ateisms - pasaulē (Organizētais ateisms)
Organizētais ateisms - pasaulē
MegaForumsDatums: Piektdiena, 04.09.2009, 20:13 | Ziņojums # 1
Генералиссимус
Grupa: Администраторы
Ziņojumi: 668
Apbalvojumi: 3
Reputācija: 7
Statuss: Offline
Organizētais ateisms ASV

Viena no ASV lielākajām ateistiskajām organizācijām ir „Amerikāņu ateisti”( American atheists ). Šai organizācijai katrā ASV štatā ir sava filiāle, organizācija izdot avīzes, žurnālus un grāmatas, organizē seminārus un masu pasākumus, finansē pilnmetrāžas mākslas filmu uzņemšanu.

Ļoti interesanta ir šīs organizācijas rašanās vēsture. Tā aizsākās jau 20. gadsimta 50–tajos gados, kad ASV bija ļoti populārs makartisms [ang. McCarthyism (pēc ASV politiskā darbinieka Dž. R Makartija vārda)] – politisku, administratīvu un tiesisku represiju kampaņa pret kreisi noskaņotiem vai aizdomās par antiamerikānisku darbību turētiem cilvēkiem un organizācijam 20. gs. 50. gadu pirmajā pusē. ASV senāts mēģināja vispārizglītojošās skolās ieviest ticības mācību, izņemot no skolu programmas arī Darvina evolūcijas mācību un ierobežojot daudzus citus uz dabas izziņas balstītos priekšmetus. Tas līdzinās kristīgās mācības ieviešanai Latvijas pamatskolās.

Amerikāniete Madalēna M. O’Hēra, divu skolēnu māte, pauž uzskatu, ka ticis pārkāpts ASV konstitūcijas 1. pants, kas garantē ASV pilsoņiem ticības brīvību. Ņemot vērā makartisma popularitāti, O’Hērai bija nepieciešama liela pilsoniska drosme, lai iesniegtu sūdzību ASV Konstitucionālajā tiesā. Procesa sākums izraisīja lielu interesi sabiedrībā. Veidojās sociāla kustība ar nosaukumu ’’ Amerikāņu ateisti’’, kura atbalstīja O’Hēru. Ar lielu sabiedrības atbalstu Madalēna tiesas procesā uzvarēja. Šodien ASV vispārizglītojošās skolās nav Ticības mācības kā mācību priekšmeta. Reliģisko konfesiju un garīdzniecības skolās nav reliģiska rakstura atribūtikas.

Citas ievērojmas ASV ateistiska rakstura organizācijas ir Campus Freethougt Alliance (Brīvdomātāju Alianse), Committee for the Scientific Investigation of Claims of the Paranormal (Ziņojumu par Paranormālo Parādību Zinātniskās Izpētes Komiteja), American Humanist Association (Amerikāņu humānistu asociācija), kura apvieno ievērojamus amerikāņu un pasaules filozofus un kultūras darbiniekus, Amerikas racionālistu asociācija, un Freedom From Religion Foundation (Fonds Brīvība no reliģijas).

Pievienošana: 2079763.jpg(12Kb) · 4803593.gif(3Kb)
 
MegaForumsDatums: Piektdiena, 04.09.2009, 20:33 | Ziņojums # 2
Генералиссимус
Grupa: Администраторы
Ziņojumi: 668
Apbalvojumi: 3
Reputācija: 7
Statuss: Offline
Ateisms Krievijā

Latvijā nav nopietnu un aktīvu ateistiska rakstura organizāciju. Tāpēc nolēmu apskatīt tuvāk kādu organizāciju Krievijā, tās nosaukums ir ’’Общество Атеистов Подмосковья’’ (ОАМ – Piemaskavas Ateistu Sabiedrība). Tā dibināta 2001. gadā, izveidojusi savu institūtu ar nosaukumu Академия свободомыслия (Brīvdomāšanas akadēmija), izdod žurnālu ’’Новый безбожник’’ („Jaunais bezdievis”) un avīzi ’’Атеистический листок’’ („Ateistiskā lapa”).

Biedrība ir centusies palielināt savu biedru skaitu, veidojot filiāles citos Krievijas apgabalos. OAM par savu galveno mērķi uzskata saglabāt principu par reliģijas atdalīšanu no valsts un Krievijas pilsoņu ir ticības brīvību.

OAM izdotajos periodiskajos izdevumos ir daudz rakstu par tiesību uz ticības brīvību ievērošanu Krievijā, turklāt tiek veikta OAM darbības analīze, atbildētas lasītāju vēstules.
Interesanti ir AC organizētie lekciju un semināru cikli, no kuriem gribētos izcelt dažus :

1. Par galvenajām kristīgajām konfesijām (katolicisms, pareizticība, protestantisms ).
2. Valsts varas pretošanās reliģijas iespaidam (skepticisms, antiklerikalisms un indiferentisms ).
3. Ateisms : tā sociokultūra, būtība, daudzveidība, nozīme cilvēces vēsturē.

Interesi cilvēkos, droši vien, izraisītu fakts, ka ateisti toleranti raugās uz budismu un tā kultūru. Reliģija bez Dieva, par kādu viņi uzskata budismu, ir draudzīga cilvēka pašpilnveidei, turpretim konfesionāli virzītā kristietība un islams vājina gan cilvēka garīgos spēkus, gan mazina viņa pašapziņu.

Latvijā būtu noderīga līdzīga organizācija, kura sabiedrībā varētu skaidrot ateisma pozīciju.

Pievienošana: 5842563.jpg(37Kb)
 
Forums » Sabiedrība » Reliģija un ateisms » Organizētais ateisms - pasaulē (Organizētais ateisms)
Lappuse 1 no 11
Meklēšana: