Pirmdiena, 23.04.2018, 19:27
Sveicināti, Viesis
Sludinājumi | Forums | Reklāmraksti | Foto | Filmas
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Forums » Bizness, Darbs, Nauda » Nekustamais īpašums » Nekustamā īpašuma apskats 2010 - Latvija
Nekustamā īpašuma apskats 2010 - Latvija
MegaForumsDatums: Piektdiena, 26.03.2010, 12:03 | Ziņojums # 1
Генералиссимус
Grupa: Администраторы
Ziņojumi: 669
Apbalvojumi: 3
Reputācija: 7
Statuss: Offline
Pagājušajā gadā biroju platības palielinājās par 10%, un sagaidāms, ka šogad pieprasījums pēc tām, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pamazām palielināsies, tirgus apskatā norāda nekustamo īpašumu kompānijas "Ober Haus" speciālisti.

2009.gadā attīstītāji nodeva ekspluatācijā 62 000 kvadrātmetru mūsdienīgu A un B klases biroju platību. Tas nozīmē 10% pieaugumu, kā rezultātā kopējais biroju piedāvājums uz 2009.gada beigām sasniedza 652 000 kvadrātmetru. Sagaidāms, ka pieprasījums, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pamazām palielināsies, teikts pārskatā.

Tomēr lielāka priekšrocība attiecībā pret konkurentiem var tikt sasniegta tikai ar labāku atrašanās vietu vai zemākām nomas maksām. Tādēļ tikai visveiksmīgākās biroju ēkas ir bijušas spējīgas piepildīt savas telpas, piemēram, "Rīgas industriālajā parkā" ir tikai 10% brīvo platību, norāda "Ober Haus".

Pie pagājušā gada lielākajiem projektiem pieskaitāms "Eiropas biznesa centrs" (15 400 kvadrātmetri), "Mūkusalas biznesa centrs" (12 820 kvadrātmetri), "Rīgas industriālais parks" (8600 kvadrātmetri) un "O!klases biroju centrs" (8220 kvadrātmetri).

Par spīti tam, ka daudzi projekti ir atlikti, piedāvājums arvien ievērojami pārsniedz pieprasījumu, kā rezultātā brīvo platību apjoms ir 30%. Bankas apturējušas finansēšanu visiem riskantajiem projektiem (pretēji pagājušajiem buma gadiem). Patlaban bankas pieprasa objektu restrukturizāciju. Tā rezultātā 2009.gadā pilnībā tika apstādināts katrs trešais projekts, un visi apturētie projekti visdrīzāk netiks turpināti arī 2010.gadā, prognozē "Ober Haus" speciālisti.

2009.gadā biroju aizpildījums bija 25 000 kvadrātmetru, kas ir ievērojami mazāk nekā jauno biroju piedāvājums. Visvairāk aizpildīti tika mūsdienīgie biroji darījumu rajonos, kur ir pievilcīgas nomas maksas, bet lēnāk iznomāti tika jaunie biroji mazāk pievilcīgās vietās. Iespējamo jauno nomnieku visaktīvākā kategorija ir kompānijas, kas meklē jaunas telpas, lai samazinātu pašreizējās izmaksas un pārdzīvotu krīzi. Pateicoties zemajām nomas maksām, biroju segmentā vairākas veiksmīgas kompānijas ir nomainījušas savu biroju atrašanās vietas uz labākām un noslēgušas ilgtermiņa līgumus. Pateicoties izdevīgajām cenām, atsevišķas kompānijas meklē iespējas iegādāties biroju ēkas pašas savām vajadzībām. Lielas ārzemju kompānijas ir ieinteresētas izvēlēties Rīgu kā bāzi saviem servisa centriem, jo šeit tās var nodrošināties ar lētāku darbaspēku, un arī nomas maksas Rīgā ir daudz pievilcīgākas, norādīts tirgus apskatā.

2009.gadā A klases biroju nomas maksa samazinājās par 45% un gada beigās bija 7-12 eiro (4,9-8,4 lati) kvadrātmetrā. Domājams, ka nomas maksas apmēri sasnieguši apakšējo robežu. Apsaimniekošanas izdevumi A klases ēkās ir 1,5-2 eiro (1,05-1,4 lati) par kvadrātmetru mēnesī.

Pēc 40% krituma 2009.gadā B klases biroju nomas maksas Rīgā svārstās no pieciem līdz astoņiem eiro (3,5-5,6 latiem) kvadrātmetrā. Domājams, ka nomas maksas B klases segmentā arī ir tuvu minimumam, bet vēl varētu turpināt kristies par 15%, jo nomnieki dod priekšroku lētām A klases telpām, prognozē "Ober Haus".

Latvijas Nekustamā Īpašuma Pārskats par 2010. gadu pieejams šeit>>

 
Forums » Bizness, Darbs, Nauda » Nekustamais īpašums » Nekustamā īpašuma apskats 2010 - Latvija
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Meklēšana: