Svētdiena, 19.11.2017, 08:43
Sveicināti, Viesis
Sludinājumi | Forums | Reklāmraksti | Foto | Filmas
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
Lappuse 1 no 11
Forums » Sabiedrība » Sabiedrība, Notikumi, Viedokļi » Ziņa no Ezerzemes - Reformas... par sliktu tautai (Ziņa no Ezerzemes - Reformas... par sliktu tautai)
Ziņa no Ezerzemes - Reformas... par sliktu tautai
BecreativeDatums: Svētdiena, 03.01.2010, 07:33 | Ziņojums # 1
Pulkvedis
Grupa: Администраторы
Ziņojumi: 150
Apbalvojumi: 2
Reputācija: 1
Statuss: Offline
Reformas... par sliktu tautai
Pēdējā laikā koriģējumus mūsu dzīvē (un nezin kāpēc visbiežāk negatīva rakstura) izdara ne tikai pasaules ekonomiskā krīze.
Paralēli tai laivu, kas tikko turas virs ūdens, cenšas gremdēt pirms vairākiem gadiem uzsāktā administratīvi teritoriālā reforma. Tolaik, kas tika uzsākta šīs idejas realizēšana, vairākums no mums ar grūtībām ticēja, ka izdosies īstenot reformēšanas plānus. Taču, kā redzam šodien, izveidoti nesaprotami kam nepieciešamie novadi. Tikai atdusēties uz lauriem neiznāk: ar katru dienu aizvien skaidrāk redzams, ka administratīvi teritoriālā teorija praksē vilcināšanās un nesaskaņu dēļ pārvērtusies par neizdarību gūzmu. Iznākumā kā parasti, protams, cieš ne jau baņķieri un augsta ranga ierēdņi, bet gan zemnieki un tie cilvēki, bez kuru palīdzības tagadējos apstākļos diez vai var iztikt...

Pašlaik, kad ir radīts tik daudz birokrātisku šķēršļu zemnieku normālai eksistencei, kad šķiet, ka visos valsts pārvaldes līmeņos tiek darīts viss iespējamais, lai mūsu valstī vairs netiktu ražota lauksaimniecības produkcija, manuprāt, kā nekad agrāk nepieciešami cilvēki, kuri ir gatavi un spējīgi sniegt palīdzību. Un tādi cilvēki ir, turklāt viņu veicamā darba apjoms vairākkārt pārsniedz atalgojumu, kuru viņi saņem par to.
Par Kalniešu pagasta lopkopības pārraugu Janīna Auziņa sāka strādāt pirms daudziem gadiem, kopš tā brīža, kad tika ieviests šis amats. Bijusī kolhoza zootehniķe, viņa kaut kā pilnīgi ierasti un dabiski uzņēmās šo jauno pienākumu. Pabeidza kursus, kas nepieciešami, lai saņemtu sertifikātu, kas jāpagarina ik pēc pieciem gadiem. Bet vēl — darbs praktiski katru dienu. Reizēm bez brīvdienām un svētkiem...
Stāsta J. Auziņa: “Situācija, kas izveidojusies pašlaik, vienkārši šausmina. Nesen man un visiem šāda veida speciālistiem pārējos pagastos tika paziņots, ka kopš jaunā gada pagastu pārvaldes vairs nevarēs saglabāt mums pilnu slodzi. Respektīvi, nepaliek pat minimālā alga. Ar jauno gadu mums paredzētas 0,3 slodzes no 180 latiem. Taču ir skaidrs, ka, saņemot šo naudu, būs jāsavelk josta.

Numerācijas akti, kvotu dokumenti un pārējais darbs ar papīriem — ... Tad ej nu un tiec skaidrībā ar šo dokumentu gūzmu, kuri zemniekiem jāaizpilda ik mēnesi! Kamēr pašvaldība apmaksāja pārrauga darbu, palīdzība zemniekiem tika sniegta bez maksas. Starp citu, arī tas viss ir ļoti relatīvi, jo izdevumus benzīna, marku un aplokšņu iegādei man neviens nekompensēja.
Mums, pārraugiem, tika piedāvāts problēmas risinājums — noformēt individuālo darbību ar visām no tā zemniekiem un mums izrietošajām sekām. Jau tagad, pašreizējās sistēmas apstākļos, daži lopu īpašnieki lūdz nogaidīt ar numuru apmaksu, pasūta tos parādā. Cilvēkiem vienkārši nav naudas. Bet kas būs jaunās kārtības apstākļos? Nepietiek ar to, ka paši ausu numuri kļūs dārgāki (līdz šim šis pakalpojums kopā ar pārsūtīšanu maksāja 2,54 latus), man vēl nāksies iekasēt zemniekiem naudu par savu darbu, un acīmredzot ne mazu. Ja es nolemšu noformēt individuālo darbību, man taču nāksies maksāt nodokļus par sevi un vīru, kurš ved mani pie cilvēkiem, noformēt mašīnu kā dienesta un tā tālāk... Pagastā darbs ir tikai dažiem. Vispār iznāk apburtais loks. Lielu naudu es prasīt nevaru, jo cilvēki nebūs spējīgi samaksāt, maz arī nevar, jo tad es nevarēšu maksāt nodokli. Vai arī iznāks tā, ka es strādāšu ar zaudējumiem.”

Līdz decembra beigām visiem mūsu novada speciālistiem kārtējo reizi jāsavāc piena ikmēneša analīzes. Visi viņi ir brīdināti, ka decembris ir pēdējais mēnesis, kad viņu darbs tiek apmaksāts agrākajā kārtībā. Līdz gada beigām atlikušajā laikā viņiem jāinfomē cilvēki, kā strādās turpmāk, kā arī jāpaziņo, cik viņiem maksās šis pakalpojums turpmāk. Summas viņi nosaka paši. Pagastu pārvaldes acīmredzot apmaksās speciālistiem daļu slodzes. Ja tomēr cilvēks nolems, ka izdevīgāk ir stāties uzskaitē “biržā” vai atradīs citus variantus, ganāmpulku īpašnieki varēs vērsties pie jebkura cita sertificēta pārrauga. Tikai jārēķinās ar to, ka turpmāk tas būs maksas pakalpojums.

Tā, lūk, dārgo lasītāj... Mēs dzīvojam gluži kā pasakā: jo tālāk — jo trakāk. Drudžaina tieksme vairāk ietaupīt taču veicināja pilnīgi neapdomātu budžeta apcirpšanu, kad netiek ievērotas to cilvēku vajadzības, nodokļu maksātāju, vajadzības, kuri šo budžetu arī veido. Daudzu nozaru finansējuma nesistemātiska samazināšana bez loģikas un veselā saprāta mums vēl atsauksies nākotnē. Un tas, domājams, notiks visai drīz...

Marina NIPĀNE
lasiet pilnu rakstu:
http://www.ezerzeme.lv/index.php?action=show&type=news&id=9568

Ziņojumu reģidēja Becreative - Svētdiena, 03.01.2010, 07:34
 
Forums » Sabiedrība » Sabiedrība, Notikumi, Viedokļi » Ziņa no Ezerzemes - Reformas... par sliktu tautai (Ziņa no Ezerzemes - Reformas... par sliktu tautai)
Lappuse 1 no 11
Meklēšana: