Piektdiena, 19.01.2018, 23:31
Sveicināti, Viesis
Sludinājumi | Forums | Reklāmraksti | Foto | Filmas
[ Jaunas vēstules · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
Lappuse 1 no 11
Forums » Sabiedrība » Sabiedrība, Notikumi, Viedokļi » Rāznas NP administrācijas telpās atklāta fotoizstāde
Rāznas NP administrācijas telpās atklāta fotoizstāde
MegaForumsDatums: Sestdiena, 16.01.2010, 11:47 | Ziņojums # 1
Генералиссимус
Grupa: Администраторы
Ziņojumi: 668
Apbalvojumi: 3
Reputācija: 7
Statuss: Offline
Saule un Mēness uz kādu laiku satikušies Dabas aizsardzības pārvaldes Rāznas nacionālā parka administrācijas telpās - Rēzeknes novada Mākoņkalna pagasta Lipuškos, kur 15.janvārī atklāta Marģera Martinsona fotoizstāde „Saules meklējumos” un pastāvīgā ekspozīcija par Litavnīku Mēness kalendāru.

Marģers Martinsons ar izstādi „Saules meklējumos” vēlējies atzīmēt savu 70. dzimšanas dienu, atskatīties uz paveikto un dāvāt prieku ikvienam tās apmeklētājam. Pabijusi Rīgā, nu izstāde atceļojusi uz Latgali un līdz janvāra beigām skatāma Dabas aizsardzības pārvaldes Rāznas nacionāla parka administrācijas telpās.

Saule un Mēness - divi spīdekļi debesīs. Saule ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols, visa redzētāja un zinātāja. Mēness ir Saules vīrs un ļaužu sargātājs un palīdzētājs nakts gaitās un darbos. Kopš seniem laikiem latvieši gan pielūdza Sauli un Mēnesi, gan pēc tiem orientējās telpā un laikā. Teju vai katru savu darbu viņi centās saskaņot ar Mēness kalendāru. Bija jāzina, kad sēt un kad stādīt, kad cirst kokus un kad kāpostus skābēt. Debesis vērodami, viņi varēja spriest kā par darāmajiem darbiem, tā par svinamiem svētkiem.

Lītavnīku Mēness kalendāra dabas lieguma zona – viena no astoņām dabas lieguma zonām Rāznas nacionālajā parkā. Tās teritorijā Lītavnīku mājās dzīvo Edmunds Tukišs, kurš nu jau divdesmit gadu garumā soli pa solim restaurē seno latgaļu mēness akmens kalendāru. Mēness kalendāri bijuši daudzām senajām tautām visās pasaules daļās. Senatnes pētnieks uzskata, ka kalendāra akmeņi, tautas dainas un ornaments glabā vienu un to pašu informāciju, ko senie laika skaitītāji vēlējās nodot nākamajām paaudzēm. Administrācijas telpās izveidotā pastāvīga ekspozīcija dod ieskatu Edmuda Tukiša paveiktajā darbā.

Izmantojiet iespēju ieskatīties Saules un Mēness gaitās! (par vēlmi apmeklēt izstādi vēlams informēt pa tālruni 64646722, īpaši gadījumos, ja vēlaties to darīt ārpus darba laika).

Pievienošana: 8841690.jpg(34Kb)
 
Forums » Sabiedrība » Sabiedrība, Notikumi, Viedokļi » Rāznas NP administrācijas telpās atklāta fotoizstāde
Lappuse 1 no 11
Meklēšana: